Jak řešit SPAM

Rozesílání nevyžádaných e-mailů (obchodních sdělení) je dnes poměrně aktuální téma. S ohledem na velké množství takovýchto e-mailů se objevují technická řešení, která se snaží omezit anonymizované rozesílání nevyžádané pošty. Bohužel, tyto antispamové nástroje, filtry a nastavení mohou mít někdy za důsledek označení bezproblémových a očekávaných e-mailů jako SPAMu (vždy záleží na konkrétní konfiguraci poštovního serveru příjemce a způsobu, jakým s nevyžádanou poštou zachází).

Když tedy provozujete rezervační systém, ze kterého odesíláte (svým jménem/adresou) e-maily svým zákazníkům s potvrzením o rezervaci, upozorněním na rezervaci, atd., je dobré myslet i na to, že v některých případech mohou tyto e-maily končit ve SPAMu. Jedno z řešení, které může pomoci snížit riziko nedoručení informačních e-mailů je využití konfigurace SPF (Sender Policy Framework). Díky správnému nastavení své domény řeknete světu (poštovním serverům), že konkrétní poštovní servery mají právo odesílat e-mailové zprávy Vašim jménem tj. s Vaší adresou. Protože veškeré e-maily ze systému reenio odesíláme prostřednictvím profesionálního cloudového řešení využívajícího vyhrazené prostředky, je potřeba nastavit, aby e-maily s Vaší adresou byly považovány za důvěryhodné, i když budou odeslány z našich serverů.

SPF se nastavuje v konfiguraci DNS Vaší domény, tj. domény, která odpovídá e-mailové adrese nastavené v systému. Protože se jedná o poměrně významný zásah (nesprávným nastavením můžete ovlivnit odesílání e-mailů s Vaší adresou), důrazně doporučujeme toto nastavení přenechat správci IT, který se Vám stará o domény! V rámci nastavení SPF je potřeba vytvořit/upravit TXT záznam v DNS nastavení domény, a to tak, aby zahrnovalo doménu spf.reenio.cz.

Příklad možné (s ohledem na již existující nastavení) hodnoty TXT záznamu

v=spf1 a mx include:spf.reenio.cz include:_spf.google.com ~all

Pokud Vás zajímá problematika SPF a chcete vědět, jak tento způsob ochrany funguje příp. jak jej správně nastavit, doporučujeme začít článkem Posíláte newslettery? Sbíráte hodnocení na Heurece? Nastavte si správně SPF záznamy!.

SMS zprávy jako vhodný doplněk

Problematika rozesílání e-mailových zpráv a ochrany proti nevyžádané poště je velmi komplexní a stále se vyvíjející. Ne vždy tak budete moci mít jistotu, že e-maily dorazí ke všem adresátům přes všechny ochrany, filtry a bezpečnostní nastavení (obzvláště to platí tehdy, když adresáti maji e-mail provozovaný v rámci podnikových sítí a systémů). Také proto rezervační systém reenio nabízí i druhou formu přímé komunikace se zákazníky, a to pomocí SMS zpráv. Kombinací obou přístupů a využitím dvou komunikačních kanálů (e-mail a SMS) budete mít jistotu, že veškeré potřebné informace se dostanou až k Vašemu zákazníkovi!